Térinformatika a Bűnmegelőzési Iránytű konferencián

Az adatok komplex elemzése a bűnüldözés szolgálatában

A bűnmegelőzés, az építészet és a térinformatika kapcsolatát mutatta be Dr. Sik András a Lechner Tudásközpont térbeli szolgáltatások igazgatója az idei Bűnmegelőzési Iránytű konferencián. Az immár ötödik alkalommal megrendezett eseményre a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Belügyminisztérium szervezésében került sor 2016. december 8-án a Belügyminisztérium Márvány aulájában.

Tűzoltózenekar köszöntötte karácsonyi repertoárral a mintegy százfőnyi résztvevőt az V. Bűnmegelőzési Iránytű konferencián, Budapesten, a Belügyminisztérium Márvány aulájában. A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Belügyminisztérium által szervezett esemény megnyitóján a Tanács elnöke, Dr. Hatala József tábornok az üdvözlő szavak után elismeréseket osztott ki a bűnmegelőzés témájában kiemelkedő munkát végző kollégáknak.

A konferencia-előadók sorában a Lechner Tudásközpontot Dr. Sik András képviselte, aki lendületes prezentációt tartott a „Bűnmegelőzés térinformatikai eszközökkel” témában. Bemutatta az építészet, a térinformatika és a bűnmegelőzés hármasának szoros kapcsolatát, melyet egy készülő térinformatikai alkalmazás és tudományos mű segítségével demonstrált. A 1166/2016 (IV. 6.) Kormányhatározat a Lechner Tudásközpontot nevesítette az alkalmazás és a tudományos mű kidolgozásának felelőseként. Az alkalmazás társítja a Belügyminisztérium által rendelkezésre bocsátott bűncselekmények adatait és a Lechner Tudásközpont által üzemeltetett Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) releváns gazdasági-társadalmi adatait. Alapvető célja, hogy e különböző adatforrásokból származó és különböző témába tartozó adatokat vegyíti, így téve lehetővé azok együttes, komplex elemzését.

A konferencia során a népes hallgatóság a bűnmegelőzés további különböző témáiban hallhatott előadásokat. Ilyen friss és erőteljes előadás volt például Diószegi Judit rendőr őrnagy „Mesés Bűnmegelőzés” című prezentációja. Diószegi őrnagy arról a szemléletformáló programról beszélt, amely a gyerekek nyelvén szólítja meg az kisebb és nagyobb iskolás korosztályt, felhívva a figyelmet többek között arra, mikor érdemes vagánynak vagy éppen bátornak lenni és kiállni az igazunkért. Az esélyegyenlőség jegyében Bácskai Tünde rendőr alezredes és Tillmann Zsolt tartottak beszámolót. Ezt követően Tóth József, pszichológus mutatta be a „Kortársak egymásért” program eredményeit. A „Házőrző” névre hallgató Bűnmegelőzési mobilalkalmazásról szóló prezentáció a játékos szemléletformálásról szólt a bűnmegelőzés jegyében. Ezután a napjainkban népszerűvé vált szabaduló szobák által ihletett, „Szabadítsátok ki Gordont” névre hallgató, kisiskolásoknak tartott tanító és fejlesztő játék került bemutatásra.

Az előadások zárásaképpen meglepetésként az egyik piaci cég önműködő mini robotjai léptek fel.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám

Juhász Réka
Vizi J. Csenge térinformatikus